Yükleniyor...

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Anasayfa / Blog / Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Anasayfa / Blog / Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşinin kendinden habersiz oturduğu evi satmasını önlemek isteyen kadınlar, tapuya şerh koyma uygulamasına başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu hakkı kullanmak isteyen yaklaşık 14 bin kişi, tapuya 'Aile konutu” şerhi koydurdu. Uygulamanın başladığı günden bu yana da 90 binin üzerinde gayrimenkule aile konutu şerhi konulduğu açıklandı.

Tapu Dairesi'ne gitmeniz yeterli

Türk Medeni Kanunu'nda yapılan yasal düzenlemelerle Tapuya şerh koyma uygulaması başlamıştı. Buna göre konutun mülkiyet hakkını elinde bulunduran eşin, bunu satması durumunda diğer eş ve aile bireylerinin mağdur olmaması için 'Aile Konutu' uygulaması hayata geçirildi.

Eşin rızası olmadan satış yapılamıyor

Bunun için Tapu Kadastro İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak evin aile konutu olduğu yönünde bildirimde bulunmanız yeterli oluyor. Böylece evin aile konutu olduğu yönünde şerh düşülüyor. Ve sizden habersiz satılamıyor. Aynı şekilde eşlerden habersiz kira sözleşmesi feshedilemiyor, devir yapılamıyor. Konuyla ilgili bir sıkıntıyla karşılaşan eşler de hakim müdahalesi isteyebiliyor.

90 binden fazla aile konutu

Bugüne kadar Aile Konutu şerhi uygulanan tapuların 90 bini geçtiği açıklandı. Yine son bir yılda 14 binden fazla kişi tapuya Aile şehri koydurdu. En çok aile şerhi koyduran illerin başında İstanbul geliyor. Onu Ankara ve İzmir izliyor. Mağdur olacaklarını düşünen eşinin kendinden habersiz oturduğu ya da kiraya verdiği evi satmasını istemeyen eşler için iyi bir uygulama. İki tarafın rızası olmadan tapu işlemleri yapılamıyor.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0342) 606 0 543

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.